Podstawowe Czasowniki Angielskie

Podstawowe czasowniki angielskie stanowią serce tego języka, a posiadanie solidnej podstawy w zakresie czasowników może znacząco wpłynąć na umiejętność komunikacji. Dlatego w dzisiejszym wpisie na blogu chciałabym zwrócić uwagę na kilka podstawowych czasowników angielskich, które są niezwykle ważne dla początkujących uczących się tego języka.

1. To be (być)

Czasownik „to be” to absolutna podstawa w języku angielskim. Odnosi się do istnienia i opisów. Ma formy: am, is, are (w teraźniejszym czasie) oraz was, were (w przeszłym czasie). 

Przykłady:
I am happy.
She is a doctor.

2. To have (mieć)

„To have” oznacza posiadanie lub bycie w jakimś stanie. Jego formy to: have, has (w teraźniejszym czasie) oraz had (w przeszłym czasie). 

Przykłady
They have a car. 
She had a great time.
She has one brother and one sister.
Formy „has” używamy odnosząc się do 3 osoby liczby pojedynczej (he, she, it)

3. To do (robić)

„To do” jest używane do tworzenia pytań i przeczeń w czasie teraźniejszym oraz przeszłym. W formie podstawowej nie zmienia się, a jego forma to: do, does (w teraźniejszym czasie) oraz did (w przeszłym czasie). 

Przykłady
Do you like ice cream? 
He doesn’t play the piano. 
Formy „does” używamy odnosząc się do 3 osoby liczby pojedynczej (he, she, it)
Did they visit the museum?

4. To go (iść)

„To go” wyraża ruch lub podróżowanie. W czasie teraźniejszym ma formy: go, goes, a w przeszłym czasie: went. 

Przykłady:

 We go to the park every weekend. 

She went to Paris last year.

5. To eat (jeść)

„To eat” opisuje akcję spożywania posiłków. Jego formy to: eat, eats (w trzeciej osobie liczby pojedynczej), a w czasie przeszłym: ate.

Przykłady
They eat breakfast a 8 A.M.
She  ate pizza for lunch

6. To see (widzieć)

„To see” oznacza zdolność do postrzegania wzrokowego. Formy tego czasownika to: see, sees (w trzeciej osobie liczby pojedynczej), a w czasie przeszłym: saw. 

Przykłady:
I see a beautiful sunset.
He saw a movie yesterday.

Pamiętaj, że powyższe przykłady to tylko mała część podstawowych czasowników w języku angielskim. Ich nauka jest kluczowa dla skutecznej komunikacji, a jednocześnie stanowią fundament do bardziej zaawansowanej gramatyki i słownictwa. Przy regularnej praktyce, zdobędziesz pewność w ich użyciu i otworzysz sobie drogę do płynnego posługiwania się językiem angielskim. Zatem nie wahaj się, zacznij budować swoje umiejętności od tych podstawowych czasowników podczas jednych z naszych kursów od podstaw dla dzieci i młodzieży lub dorosłych!